SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Çelikhan Tütününe Yeni Düzenleme

Bu haber 10 Aralık 2017 - 0:10 'de eklendi ve 370 kez görüntülendi.
Çelikhan Tütününe Yeni Düzenleme

Adıyaman Tütün Kooperatifi

Tütün kullanıcıların ve katkısız çelikhan tütünü içenlerin en çok merak ettiği konu ise 2018 yılı ve sonrasında tütün satılında devlet nasıl bir düzenleme yapacak ?

 

Adıyaman tütünü bilindiği üzere Türkiyede ve Dünyada meşur olan kalitesi ve içimiyle enfes bir lezzete sahip olan bir tütündür . Son zamanlarda tütün satışına devlet düzenleme getirmek istedi ve kontrollü satışa sunulsun diye bazı öngörüler eşliğinde KOOPERATİF yoluyla tütün satışını kontrol altına alınacağını ve bundan sonra vergili ve bandrollü olacağına karar verildi .

ANA BAŞLIKLARIYLA 2018 YILINDAN SONRA TÜTÜN SATIŞI NASIL OLACAK ;

 

SORU : Tütün üreticisi nasıl satış yapacak? Ürettiği tütünü nasıl piyasaya sürecek nasıl bir yol izlenecek ?

1.

Açık kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü kooperatif aracılığı ile satışı yapılacak .

 

SORU : Tütün nereye verilecek nasıl işlenip paketlenecek ?

2.

Adıyaman tütünü üreticileri öncelikle birlik olup kooperatif kuracak ve bu kooperatif aracılığı ile ürettiği tütünü getirip kooperatifte işleme koyacak ve kooperatif aracılığı ile TPADK bandrolünü alacak ve bu belge karşılığı olarak da Devletin belirlediği Tütün ve Alkollü içecekler ile ilgili vergi ne ise vergisini verecek.

SORU :

Bandröllü tütünler rahatlıkla satışa arzedilebilecek mi ?

3.

Tütününe bandrolü aldıktan sonra istediği dükkâna satışını yapabilecek.

Kooperatif esasen aracılık rolü üstlenecek. Şuan tütün shop veya tütün evleri adı altında tekel bandrollü tütün satışı gibi calbor, presendent, marla tütünleri gibi 1 kğ veya 5 kg veya gramajlı olarak ambalajlayarak ürettiği tütünü satışını yapabilecek.

 

SORU :

Bu düzenlemenin üretici açısından bir zararı veya faydası var mı ?

4.

Hem devlet nezdinde vergi toplanması tek bir çatı altında gerçekleşmiş olacak hem de üretici ürettiği ürünü artık rahat bir şekilde götürüp satışını yapabilecek. Ayrıca Türkiye’nin farklı kentlerinde bu şekilde bandrollü tütün olarak artık Adıyaman tütünü de yerini almış ve yasal bir zemine oturmuş olacak.

 

SORU :

Tütün satıcıları ve dükkanlara yasal güçlükler çıkarılacak mı ?

Hayır

5. Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü bundan sonra bir çok dükkânda normal fabrika veya hazır tekel tütünü gibi raflardaki yerini alabilecek ayrıca hem üreticinin gönderdiğinde kargolarda yakalanma sorunu olmayacak hem de alan ve ticaretini yapan kişilerde dükkânlara Duman 1 ve Duman 2 gibi operasyonlarda artık Adıyaman tütünü satışı yapabilecekler.

 

SORU :

Kooperatif kurulunca ve tütünler toplanınca kalite ve içim nasıl ayarlanacak ?

 

6. Kooperatif üreticiden aldığı tütünü kalitesine göre ayrıştıracak işlenecek doğranacak , hazırlanan tütünler içimine göre paketlenip bandrollü ve vakumlu olarak tüketiciye ulaşacak . (Tüketici ise karışım veya kalitesiz tütüne çok para vermemiş olacak)

 

Bundan sonra kötü tütünü tüketiciye pahalıya satarak haksız kazanç elde etmek ortadan kalkacak Adıyaman Tütünü hakettiği değeri bulacak bu en azından hem halkımız hemde ülkemiz için hayırlı olacağına inanıyoruz . Ancak yasaklamalara ve engellemelere tabiki karşıyız Adıyaman Tütünü Adıyamanlıların göz nurudur aşıdır ekmeğidir bu konuda asla taviz vermemek lazım .

 

 

Sarma+sigara+satana+hapis+cezas%C4%B1+geliyor

 

Tütün Satışındaki Yasal Yaptırımlar ve Torba Yasa

Meclis’e gönderilen torba tasarıya göre, kamu konutlarından 10 yılını dolduranlar ihaleyle satılacak. Tasarıyla sarma sigara satana, bulundurana ve nakledene 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

TBMM’ye sevk edilen torba tasarıya göre, makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Tasarıyla trafik ışığı, park, bahçe, tarihi ve ören yerlerinin aydınlatılması özel dağıtım şirketlerinden alındı. Aydınlatma bedelleri, belediye ve ilgili kurumlar tarafından ödenecek.

10 yılını doldurmuş lojmanlar ihaleyle satışa çıkarılacak. Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Türkiye tescilli sivil hava araçlarında özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek.

EN GEÇ 3 AYDA BİTECEK

Türkiye uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet ilkesi saklı kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkili olacak. Tasarıya göre, çevresel etki değerlendirmesi işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, diğer izinlere ilişkin işlemler de ilgili bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca çevresel etki değerlendirmesi sürecinde en geç 3 ay içinde bitirilecek.  Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, döner sermayelerin, fonların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları hariç özel kanunla kurulmuş diğer kamu idarelerinin, KİT’lerin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müesseselerinin ve sermayesinin yüzde 50’den fazlası kamuya ait diğer ortaklıklar ve şirketlerin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan kamu konutlarından 10 yılını dolduranlar, ihaleyle satılacak. Kamu taşınmazları üzerinde turizm tahsisleri 49 yıla kadar uzatılabilecek. Makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurulması, satılması, bulundurulması ve nakledilmesi yasaklanacak. Bunları satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran veya nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek. Türkiye’de tütün mamulleri üretmek isteyenler büyük tesisler kuracak.

100 BİN LİRA CEZA

Sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Makaron veya yaprak sigara kağıdı içine ticari amaçla kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde dolduranlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek .

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA