SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Herkesin bidiği ve meşur adıyaman tütünü nasıl yetiştirilir ?

Bu haber 13 Aralık 2017 - 12:36 'de eklendi ve 247 kez görüntülendi.
Herkesin bidiği ve meşur adıyaman tütünü nasıl yetiştirilir ?

Tütün  Nasıl Yetiştirilir ?

Mevsim mikroklima alanlarına uyumlu olarak dünyanın Türk tipi ve oryantal tütün olarak tanıdığı küçük yapraklı ve karakteristik niteliklere sahip olan tütünleri biz hem iç tüketim hem de fırsatını bakımından ülkemiz ekonomisi ve sosyal yapısında önemli bir yere sahiptir dünyada üretimi yapılan oryantal tütünlerin yarısı ülkemizde üretiliyor tütün üretiminin yanında tütün Sanayi ve diğer yani hizmetlerde çalışan Yaklaşık 300 bin ailenin geçim kaynağını oluşturan tütün ülke ekonomisinde önemli bir gelir kaynağı durumundadır . Fidelik iyi bir ürün elde etmek için sağlıklı ve Pişkin Bir de kullanılmalıdır.

 

Fidelikler naylon ve sabit kapalı yastık şeklinde yapılmalıdır. Basit bir fidelik yapılacaksa ölçüleri 120 santim boyu 10 ile 12 metre olmalı ve mutlaka yerden 15 – 20 santim yükseltilmelidir. Bir yerin fidelik olması için Tabana çakıldı ya Çalı çırpı gibi malzemeler döşenir üzerine sırasıyla toprak ve hazırlanan su birikintisi olmayacak şekilde süslenir deli parça iyi hazırlanmalıdır. Bunun için koyun gübresinin tercih edildiği bir ölçek karıştırılmalıdır . Gübreleme nedir ? Bunun için koyun gübresinin tercih edildiği Bir ölçek yanmış gübre bir ölçekte ölçek toprak elenip karıştırılmalıdır.

 

Fideliklerin tohum ekim zamanı bölgelere göre değişir. Ege Bölgesi’nde Şubat ayı , Karadeniz bölgelerinde mart ayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise bir saniye en uygun Ekim zamanıdır . Fideliklere tohum atılması çok önemlidir tohum örtülü kapalı yastıklarda 1 metrekarelik bir de yastığına bir buçuk gram Bir buçuk açık 2 gram gelmesi yeterlidir Tohum 30 ile 40 misli kadar ince dere kumu veya odun külü ile karıştırılarak bir deliye muntazam olarak dağılır . Ekimden sonra üzerine kapak gübresi yani yanmış elenmiş koyun gübresi Serpilir ve üzeri bastırılır tohumların çimlenme gün önce Belki de daha küçükken sık sık ve azar azar Bir de büyüdükçe seyrek Fakat bu genellikle iki günde bir su verilir sulamalar akşamları yapılmamalıdır . Ayrıca tütün fideleri gün içerisinde güneşlendirilip havalandırılmalıdır .  Çelikhan tütünü ve adıyaman tütünü özellikle sıcak ve keskin soğu sebebiyle daha iyi gelişir ve içimi daha hoştur .

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA