SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Tütün’ün Faydaları ve Zararları

Bu haber 22 Şubat 2018 - 1:35 'de eklendi ve 513 kez görüntülendi.
Tütün’ün Faydaları ve Zararları

Tütünün Faydası ve Zararları

Tütün özellikle son yıllarda tüketiminin azaltılması için mücadele edilen ürünlerden biri oldu . Bunun başlıca sebebi sağlık sorunlarının temel sebeplerinden birisi olması ve sağlığı ciddi anlamda etkilemesi . Kanser , koah ve buna benzer bir çok hastalıklara sebep olması .
Bu hastalıklarda da en çok sebeplerden birisi de sigaradaki 200’ü aşkın katkı maddesidir .

Sigara kullanan olan herkesin merak ettiği ve konu ise sigara mı daha zararlı yoksa açık tütün mü daha zararlı konusudur. Bu mevzuya açıklık getirecek olursak şayet eğer saf kaliteli tütün ise gerçekten bu tütün güneş ışığına maruz kaldığında kısa sürede bozulmaya başlayacaktır bu doğal bir bitki olmasından kaynaklanır . Çünkü içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmadığı için dayanıklılığı çok az sürede seyredecektir. Birde herhangi bir marka sigara paketi alıp sigarayı bir yere bıraktınız diyelim. O sigara orda nekadar kalsada herhangi bir bozulma olmaz . Zaten raflarda bulunan ve karton halinde ithal edilen sigaralar uzun süre boyunca kalmakta ve raflara koyulmakta ve satılmaktadır. Asıl sebebi ise sigaranın içinde bulunan katkı maddelerinin koruyuculuk etkisini artırmasıdır. İçeriğinde öyle maddeler var ki bunlar zaten ifşa edildi .
TAPDK, Tütün Mamullerinin içindeki söz konusu maddeleri açıkladı.
TAPDK , 2012 yılında 6 sigara firma tarafından piyasaya satılan 267 değişik markalı sigara mamulat çeşidinin üretiminde kullanılan girdileri, “katkı maddeleri”, “sigara kağıdı”, “kenar ek yeri yapıştırıcısı”, “sigara kağıdı üzerinde kullanılan mürekkep”, “filtreleme maddesi”, “filtre sargısı”, “filtre yapıştırıcısı” ve “uç kağıdı ve uç kağıdı mürekkebi” başlıkları altında kamuoyu ile paylaştı.
Bu listelere göre, sigaralarda 269’u (yanmış) katkı maddesi olmak üzere 602 farklı girdi kullanıldığı ortaya çıktı. “Katkı maddeleri” başlığıyla açıklanan listede, “anisaldehit, asetik asit, asetofenon, bal, benzil alkol, Bulgar gül yağı, etil alkol, gliserol, ıhlamur yağı, kakao özütü ve tozu, karamel, karanfil yağı,laktik asit, mentol, meyan kökü tozu, nitrojen, ökaliptol, propilen glikol, rom, şeker, vanilya, yasemin ve yıldız anason yağı”nın da aralarında bulunduğu 269 madde yer aldı.
Saf Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütününde kendi bölgesinde artık tüketmek bir kültür haline gelmiştir ve çok fazla tüketilmektedir. Katkısız ve sadece kurutulup doğranarak tüketilir ya sarma yada doldurma yöntemiyle içilir . Ancak yinede tütün alırken mutlaka şu soruyu sorunuz ! Herhangi bir koruyucu veya renklendirici katkı maddesi var mı ? Katkı maddeleri doğal tütünün tadını ciddi manada bozar onun için zaten pek kimse kullanmaz yinede güvenilir yerlerden alışveriş yapmakta bir önlemdir .
Peki açık tütünün zararı varmı ?
İllaki tütün ve tütün mahsüllerinin hepsinin zararı var ilk yapmanız gereken sigara veya tütün bırakmak için direk alo 171 sigara bıraktırma hattını aramak veya alo 182yi arayıp sigara bıraktırma polikliniğinden randevu almak . Bırakamayanlar içinde katkılı ürünlerden ziyade doğal tütün kullanmak en azından daha az zarar verici olmuş olur . Yine de her zaman en akıllıcı tercih tüketicilerindir .

Kaynak ;

Güven Tütüncülük Çelikhan / Adıyaman
www.adiyamancelikhantutuncusu.com

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA