SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

‘Rehbere kim nasıl kaydetmiş’ diyenlerin gözdesi Get Contact numara silme nasıl yapılır?

Bu haber 29 Mart 2018 - 3:09 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.
‘Rehbere kim nasıl kaydetmiş’ diyenlerin gözdesi Get Contact numara silme nasıl yapılır?

Mobil dünyanın yeni suali ‘Kim nasıl kaydetmiş ve nasıl kayıtlıyım?’ olmaya devam ederken, uygulamanın yarattığı tehlike etkisini arttırmaya devam ediyor. Rehberde nasıl kayıtlıyım sorusuna cevap almak için Get Contact adlı uygulamayı telefonlarına kuran vatandaşlar, nasıl kaydedildim sorusuna yanıt alırken kişisel bilgilerini de otomatik olarak paylaşmış oldu. Peki, sizi kim nasıl kaydetmiş? Get Contact uygulamasından numara silmek işlemi nasıl yapılır? İşte, tüm detaylar

Getcontact son günlerde telefonlar arasında hızla yayılıyor ve kullanıcılar telefon rehberini paylaşarak kendi isminin arkadaşları tarafından nasıl rehberlerine yazıldığını öğrenmeye çalışıyor. Ancak Getcontact diğer yandan oldukça riskli bir uygulama. Rehberinizi kendi elinizde paylaştığınız bu uygulama başınıza iş açabilir.

Getcontact, kullanıcıların telefon rehberini paylaşarak arkadaşlarının telefonlarında hangi isimde kaydedildiğini görebilmelerini sağlıyor. Fazlasıyla merak uyandırdığından kullanıcılar bu merakını gidermek adına telefon rehberini paylaşarak büyük bir risk alıyor.

GETCONTACT NASIL KULLANILIR?

Uygulamayı indirenler önce Search kısmına giriyor ardından kendi telefon numaralarını yazmaya başlıyor. İşte böyle. Ardından ‘search’ butonuna dokunuyorsunuz ve bekliyorsunuz.

Arama sonuçları işte bu kısımda görünüyor. Girdiğimiz bu numara şu an için 21 farklı rehberde kayıtlı görünüyor (tabii uygulamayı indirenlerin rehberinden bahsediyoruz). Üzerine dokunun.

İşte bu kadar. Artık sizin numaranızı kimler nasıl kaydetmiş görebilirsiniz. Bazı isimlere şaşırabilirsiniz; ancak sonuçlar gerçek. Peki sizi kimin bu şekilde kaydettiğini öğrenebilir misiniz? Hayır. Böyle bir yol yok. Ancak bu uygulamayı yükleyerek kullanıcılar hem kendisine hem de rehberinde bulunan tüm numaraları farkında olmadan tehlikeye atıyor! Neden mi?

GETCONTACT İNDİRMEK RİSKLİ Mİ?

GetContact, sizden izin alarak hem sizin hem de rehberinizdeki tüm numaraları sizden kopyalıyor. Zaten şu cümleyi okuduğunuzda bile rahatsız olduğunuza eminiz. Rehberde hangi isimlerde yer aldığınızı merak ediyorsunuz; ancak bu merak size pahalıya patlayabilir.

GetContact, uygulamayı indiren kişilerin rehberindeki tüm numaraları ve isimlerini alarak kendi havuzuna aktarıyor. Ayrıca kullanıcının kendi numarası da sisteme otomatik olarak kopyalanıyor. Havuzda toplanan numaralar ve isimler, sorgulama yapan diğer kişilerle paylaşılıyor.

Kullanıcıların sisteme verdikleri bilgilerin kimlerle paylaşıldığı ve ne şekilde kullanıldığının bilinmemesi ise tehlike arz ediyor.

Ancak isterseniz telefon numaranızı bu uygulamadan silebilirsiniz; böylece uygulamadan telefon numaranız silinecek ve kimse numaranızı göremeyecek. Peki silme işlemi nasıl oluyor?

Önce Settings yani Ayarlar’a girin ve About GetContact’a dokunun. Ardından Remove Account’u seçin.

OK butonuna tıklayın. https://www.getcontact.com/en/unlist adresine girin ve numaranızı girip listeden telefon numaranızı son hamlede çıkarın.

Hemen telefon numaranızın uygulamadan silindiğini düşünmeyin. 24 saat içinde bu işlem olacak ve numaranız artık uygulamada görünmeyecek. Ancak uygulamayı tekrar yüklediğinizde tekrar listeye girip sorgulama yapabiliyorsunuz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA