SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Adıyamanlı kadınlar tarlaya indi ve zorlu çalışma başladı

Bu haber 06 Mayıs 2018 - 11:11 'de eklendi ve 466 kez görüntülendi.
Adıyamanlı kadınlar tarlaya indi ve zorlu çalışma başladı

Adıyamanda tarlalarda hareketlilik başladı ve adıyamanlı hanımlar sabah erken saatlerde tarlanın yolunu tuttu .

Adıyamanlı kadınlar tarlaya indi ve zorlu çalışma başladı

Şehir merkezine bağlı Yenice ve Çemberlitaş köyünde yaşayan kadınlar, sabahın ilk ışıklarında yollara düşüyor. 50 liraya yevmiyeyle tütün tarlalarında çalışan kadınlar, aile bütçesine katkı sağlıyor.

Adıyaman tütünü yetiştirmek için Kadınlar gündüz tarlada çalışıp akşam da ev işlerini yapıyor. Günde 13 saat emek veren kadınlar yılın 9 ayı tarlada ekmek parası için çalışıyor.

Kırsal kesimde yaşayan kadınlardan Şerife Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yenice köyünde yaşadığını, sabahın erken saatlerinde tarlaya gidip tütün ektiğini söyledi.

Bahçede ektikleri tütünün fidelerini yani “sadır”ı sökerek sandıklara doldurduklarını anlatan Eren, “Daha sonra evimize gidip kahvaltı yapıyoruz. Ardından yine yollara düşüyoruz. Daha sonra da tarlada tütün dikme makinesi ile sadırları ekiyoruz. Bu süreç akşama kadar sürüyor.” dedi.

Sabahtan akşama 50 lira yevmiye için çalıştıklarını dile getiren Eren, kadın olmanın zor olduğunu, köyde başka geçim kaynakları olmadığı için çalışmak zorunda olduklarını ifade etti.

Adıyaman Tütün tohumlarını şubat aylarında ektiklerini dile getiren Eren, “Nisan’a kadar ekilen tohumlar büyüyor. Nisan ayında birkaç hafta boyunca tütün ekiyoruz. Haziran, temmuz aylarında tütün hasadını yapıp eylül, ekim ayında da kurutup paketlediğimiz tütünleri özel firmalara yolluyoruz.” diye konuştu.

Akşam güneşin batmasıyla tarladan traktörle eve gittiklerini belirten Eren, daha sonra da ev işleriyle uğraştıklarını sözlerine ekledi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA