SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

COVID-19 Virüs

Bu haber 27 Nisan 2020 - 17:23 'de eklendi ve 305 kez görüntülendi.
COVID-19 Virüs

COVID-19 Sayesinde Gaz Lambasıyla değil, Işıldakla AYDINLANMA…

Gaz Lambasını bilirsiniz, hafif loş bir ışık verir ortama. Etrafınızı görürsünüz ancak birşey yazmak okumak isterseniz iyice yaklaştırmanız gerekir yanınıza..Işıldakla ise bulunduğunuz yer gayet nettir, parlaktır. Rahatlıkla okur, yazar, görürsünüz. Odaklandığınız yeri tamamen aydınlatır.

Niye bu ikisinin farkını hatırlattığımı birazdan daha iyi kavrayabileceğiz.

Evlerimizde kalmamızın gerekli olduğu şu dönemde, alışverişe gitmekten, kapının önüne çıkmaktan hatta dışarıya başımızı uzatmaktan imtina eder olduk. Mümkünse herşeyi eve sipariş ediyor, dışarı çıkan biri olduğunda ise kapıdan içeri girdiği an müthiş bir hijyen anlayışı ile temizlenme arınma, üzerindeki kıyafetleri çıkartma yıkamaya varana kadar uzayan artık doğalleşmiş hareketlerimiz. Kabul ettiğimiz gerçek, kaygılarımızla yaşamak oldu. Önlem almayı da artık günlük normal ev rutinimize eklemiş olduk .Rutin diyorum çünkü daha önce alışveriş torbalarıyla ilgili böyle düzenli bir temizlik anlayışımız yoktu. Meyve sebzeleri yıkardık ama şişeleri, ambalajları yıkamazdık..

Peki bu kadar korku, kaygıyla evlere kapandığımız iki belki üç aydan sonra ne olacak.. Bir süre sonra iyiye dönmemiz, normal hayatımıza dönmemiz için her kanaldan mesajlar duyacağız. Herşey geçti, sokağa çıkabilirsiniz, kafelere, lokantalara gidebilirsiniz denecek. Zorlanacağız adapte olmaya, alıştığımız ev düzeninden sonra yine bir süre alacak ama döneceğiz elbet normale. O esnada bize destek olacak medya, markalar . Hadi diyecek hayat devam ediyor, canlan, çık dışarı, eğlen, ye, iç, gez, oyna …..

Kaldığımız yerden devam edeceğiz büyük ihtimalle hayata..

İşte sorun da burada. Kaldığımız yerden devam etmekte.

Oysaki kaldığımız yerden bu güne gelene kadar insan olarak normalin dışında yaşadığımız bu karantina dönemi bize gerçek anlamda hiç birşey öğretmemiş mi olacak ? Sadece yediğin yemeğin, gezdiğin yerin, sağlığının, eşinin dostunun kıymetini mi farketmeni sağlayacak? Yada en çok tüm bunlara şükretmeyi mi…Ha birde tabi temiz olmanın önemini unutmayalım.

Bunların hespi önemli ve güzel evet doğru katılıyorum öğrenmeliyiz elbet ama bunlar ancak iki yada üç aylık süren böylesi bir evde kalma, özgürlüğünün kısıtlanmasının tek öğretisi olur ise bu ancak bir Gaz Lambası ile AYDINLANMA olur sana, bana, topluma, dünyaya..

Gerçekten şöyle bir arkanıza yaslanın ve hayal edin. Herşey bitmiş ve biz hiçbirşey olmamış gibi aynen devam. Dedim ya kaldığımız yerden.. İnsanlar aynı insan, aynı kabalıklar, zorbalıklar, kötülükler, kıskançlıklar, gerginlikler, hırsızlıklar, canilikler, insandan insana ,insandan doğaya, canlılara zulümler.. 

Kısacası düşünmemiz gereken ilk soru şu ;

Bireyden, aileye, ordan topluma, iş dünyasından siyasete daha bir sürü başka yapıya somut net öğretilerimiz olmadan, kaldığımız yerden devam mı edeceğiz yoksa Işıldakla netlikle, şeffaflıkla, odaklanarak derinleşerek aydınlanıp öğrendiklerimizle birlikte yeni bir dünya yeni bir düzen mi inşa edeceğiz..

Tarihteki her salgın, her savaş, her fırtınalı dönemde olduğu gibi bu dönemde geçecek elbet, geçecek elbet de  bunca çile, hastanelerde mücadele, evde sabırla bekleyişler boşa çöpe mi gidecek ?

Yoksa nasıl ki 14 tane Corona dan korunma tedbir listesi duyduğumuz gibi yada içinde bulunduğumuz duruma çözümler için hazırlanan 19 adet ekonomik kararlar gibi bu durumdan sonra Hangi öğretiler ve Eylem planlarıyla devam ediyor olacağımızın da hem kendimiz, hem toplumuz, ülkemiz hemde dünyamız için duyabilecekmiyiz?

Genelden özele bu dönüşüm bu aydınlanma bize neler getirecek? Örneğin en basit temizlik başlığını ele alalım. Belediyeleri ele alalım mesela… Coronayla başlattıkları muhteşem hijyen tedbirlerine bu dönemden de sonra devam edecekler mi? Meydanları, mangal yapılan yerleri, Hangi sıklıkta? Çöpleri sürekli yerlere atan halk bilinçlenecek mi? Bilinçlenmeyenlere nasıl yaptırımlar yapılacak ? Tüm marketlerde iş yerlerinde Yaşlılara yardım için yaptıkları destekler devam edecek mi?

Peki ya siyası otoriteler bundan sonra ne öğrendi bu süreçte neyi farklı yapacaklar artık?

Ya kurumlar ? Stres, baskı, rekabetten yöneticileri, çalışanları yaşamı Çalışanlarını kimi zaman köle gibi çalıştıran kurumlar, dönemin getirdiği esnek çalışma saatlerine hızla adapte olabilecekmi? Uzaktan çalışma düzenine en azından haftanın belli günleri geçme kararını alabilecek mi? Çalışanlarının dengeli ve iyi yaşamlarına kıymet vermeyen kurumlar ve liderlerin artık bunun en iyi işveren olmak için bir görüntüden çok öte olmazsa olmaz bir gündem maddesi olması gerektiğini görüp ona göre programlarını güncelleyecekler mi? Beden Zihin Ruh sağlığı yerinde iş yerleri, iş imkanları, çalışma koşul ve ortamları yaratacaklar mı? Gecenin geç saatlerine kadar ağır koşullarda çalıştırıp ek haklarını vermedikleri yada robot yerine koyup iş ve özel hayat dengelerini ortadan kaldırdıkları çalışanlarına yaklaşımları tamamen değişecek mi?

Ya aileler? Kadın ve Erkek eşitliği? Evde bu dönemde mecburen ev işlerini paylaşmak durumunda kalan aileler, işbölümü yapmayı öğrenebildikten sonra yine eski düzene mi geçecek yoksa dayanışmayı hayatlarına daha iyi alabilecek mi?

Ya siz? Kendinize Gaz lambasını mı yoksa Işıldağı mı tutacaksınız. İçinizden çıkartabileceğiniz negatif duyguları hala gizleyecek mi yoksa birer birer dürüstçe ele alıp İYİ leşme kararları mı alacaksınız?

Seçim sizin ya Gaz Lambasıyla karanlığa yakın loş bir zihin ve ruh, yada aydınlanmaya yüzünü dönmüş Işıldakla kendini bulmaya ve yansıtmaya odaklanmış bir Aydınlanma yoluna mı gireceksiniz..

Bir düşünün ve lütfen bir kağıt kalemle sizin Covid-19 sonrası Sürdürülebilir Aile & Birey Kalkınma kararlarınız neler olacak..

Bir bakın listeye sonra bunlar Gaz Lambasıyla mı yoksa Işıldakla mı kaleme alınmışlar….

Nil Keskin Keleş

Dönüşüm ve İyi Yaşam Koçu / Sosyal Psikoloji Uzmanı PositiVorld Danışmanlık Kurucusu

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA