SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Adıyaman da dokunmaya başlanan seccade Ayasofya ya hediye edilecek

Bu haber 11 Temmuz 2020 - 19:41 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.
Adıyaman da dokunmaya başlanan seccade Ayasofya ya hediye edilecek

Adıyaman’ın Besni ilçesinde kadın kursiyerler tarafından dokunmaya başlanan seccade, Ayasofya‘da kullanılmak üzere hediye edilecek.

Besni Belediyesi bünyesindeki halı dokuma kursuna katılan kadınlar, Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından, Ayasofya için seccade dokumaya karar verdi.

Seccadenin ilk ilmiği Besni Belediye Başkanı Mehmet Eyyüp Emre tarafından atıldı.

Belediye Başkanı Emre, AA muhabirine, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasından büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

Atölyede çalışan 25 kadının halı dokuma mesleğini öğrenmekle birlikte hem ailelerine katkı sunduklarını hem de becerilerini arttırdıklarını aktaran Emre, şqunları söyledi:

“Atölyede dokunan seccade ve halı gibi ürünleri de piyasaya kazandırarak ekonomiye bir nebze olsun destek oluyoruz. Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ve Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla camide inşallah kullanılmak üzere bir seccadeyi kadınlarla birlikte ilk ilmiği atarak dokumaya başladık. En kısa sürede dokuduğumuz seccadeyi Ayasofya Camisi’ne götürerek hediye edeceğiz.” dedi.

Kursiyerlerden Fatma Karatepe ise dokudukları seccadeyi Ayasofya’ya hediye edecekleri için çok mutlu olduğunu, seccadeyi de bu mutlulukla dokuyacaklarını söyledi.

Adıyaman'da dokunmaya başlanan seccade Ayasofya'ya hediye edilecek

Kaynak: AA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA