SON DAKİKA

KAHTA HABER SİTESİ

Adıyamanlı ve ülkece meşhur sanatçılarımız

Bu haber 17 Nisan 2021 - 21:51 'de eklendi ve 313 kez görüntülendi.
Adıyamanlı ve ülkece meşhur sanatçılarımız

Ahmet Kaya ilk sahnesini 9 yaşında fabrika işçilerinin düzenlediği bir gecede aldı. Gençliğinin geçtiği yıllarda Türkiye’de çeşitli siyasi olaylar yaşanmış.

AHMET KAYA

Babası Adıyaman’dan Malatya‘ya iş bulma amacıyla göç etmiş ve Ahmet Kaya Malatya’da doğmuştur. Annesi Erzurumlu bir ailenin çocuğudur. Ahmet henüz 6 yaşındayken müzikle tanıştı babası ona bir bağlama almıştı ve Ahmet bağlamayla uğraşmaya başlayacaktı.

İlk sahneyi 9 yaşında fabrika işçilerinin düzenlediği bir gecede aldı. Gençliğinin geçtiği yıllarda Türkiye’de çeşitli siyasi olaylar yaşanmış ve Ahmet Kaya bunlardan etkilenerek Muhalif bir yapıya bürünmüştür.

1999 yılında bir ödül gecesinde Yılın Müzik Adamı seçildi ve ödülünü alarak sonrasında kısa bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında sıradaki albümünde Kürtçe bir şarkı yapacağını duyurdu. İşte bundan sonra olaylar çıktı ve Ahmet Kaya apar topar çıkmak zorunda kalacaktı zaten sonrasında bitmeyen mahkemeleri başlayacaktı. Bu yüzden yurtdışına kaçmak zorunda kaldı ve orada hayatını kaybetti.

MEHMET SESKE

1957 yılında Adıyaman/Gölbaşı da doğmuştur. Bağlama ve cümbüş çalmaktadır.1982 yılında Yurttan Sesler Topluluğuna katıldı. TRT’ye yüzlerce eser kazandırdı. En çok bilinen türküleri Türkmen Gelini, Atam Dedim Atılmıyor, Ay Doğar Aşar Gider, Beni Dertten Derde Saldın, Eyvanına Vardım Eyvanı Çamur, Dere Boyu Saz Olur, Yollar Seni Gide Gide Usandım adlı türküleridir.

ZARA

Asıl adı Neşe Yılmaz’dır. 1976 İstanbul doğumludur. Ancak aslen Adıyamanlıdır. 1991 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu müzik ve halk oyunları yarışmasına katılmış ve yarışma 1.si olmuştur. Bu başarılar hayatının rotasını değiştirdi. Bütün çocukluğunda hayalini kurduğu pilot olma sevdasının önüne geçti. Annesinin de müzisyen olması yönündeki güçlü isteği sonrası bütün konsantrasyonunu müzik üzerinde yoğunlaştırdı.

Böylece, sonrasında birçok başarılar yakalayacağı, büyük aşka dönüşen müzik hayatı, onun için daha ciddi bir boyutta başlamış oldu. 1998 yılında kendi adını taşıyan (Zara) ilk albümünü piyasaya sunarak müzik ailesine katılmış oldu. Ayrıca 2 adet filmde de rol almıştır. 8 adet albümü vardır.

KÂHTALI MIÇI

1953 yılında Adıyaman Kâhta’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Mustafa Aslan‘dır. Önceleri yerel düğün ve konserlerde söylemeye başladı. 1979 yılında Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 1 yıl hapis yattı ve sonra 80 darbesiyle tekrar içeri alındı.

İlk şarkılarının kayda girmesi toprak bir evde Aziz Çelik, Ozan Hasan Durmaz’ın yardımıyla olmuştur. 30 a yakın kaseti ve onlarca da şiiri ve bestesi bulunan Kâhtalı Mıçı sık sık televizyon programlarına da çıkmaktadır. Sırrı Süreyya Önder’in Beynelmilel filminde rol almıştır.

LATİF DOĞAN

1967 yılında Adıyaman Besni’de dünyaya gelmiştir. Daha 11 yaşındayken müziğe ilgiliydi ve darbuka çalıyordu. Daha sonraki yıllarda yöresel düğünlerde çalıp söylemeye başladı ve yavaş yavaş ünlenmeye başladı.

2000 yılında ilk kaseti olan Oyun Havası albümünü çıkardı. Daha sonra bunu Kurtulam Gitsin albümü takip etti. Ama asıl ünlenmesi 2000 yılında çıkardığı Küstüm şarkısıyla oldu. Bu albümden sonra çeşitli kanallarda program yapmaya başladı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA